14 Ekim 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Marmariste 20 bin civarında sokak kedisi yaşıyor
23 Kasım 2017 Perşembe 22:37

Marmaris'te 20 bin civarında sokak kedisi yaşıyor

Marmaris Belediyesi veterinerleri ve hayvansever 2 kadın kırılması zor bir rekora imza attı. Ortak çalışmayla 2 yılda yaklaşık 4 bin sokak kedisi kısırlaştırıldı.

 

 

 

 

Marmaris'te yaşayan emekli Nilgün İnceoğlu ve Yasemin Akkaya, 2016 yılında sokak kedilerinin kontrolsüz üremesini önlemek için çalışma başlattı. Sosyal medya hesaplarından duyurular yapan kadınlar, çevrelerinden sokak kedilerinin yerlerini kendilerine bildirmelerini istedi.

Tespit ettikleri kedileri kontrollü biçimde kafese alarak Marmaris Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ne getiren İnceoğlu ve Akkaya Marmaris Belediyesi’nin sokak kedileri için verdiği ücretsiz kısırlaştırma hizmetiyle 2 yılda 4 bin kedinin kontrolsüz üremesini engelledi. 20 bine yakın sokak kedisinin yaşadığı Marmaris’te Belediyenin katkısının çok önemli olduğunu vurgulayan Nilgün İnceoğlu şunları söyledi; “İki yıl öncesine kadar sokak hayvanların beslenmesine yardımcı oluyordum. Şimdi kendi imkanlarımla sokak kedilerinin kısırlaştırılması için gönüllü çalışma yapıyorum.

Marmaris'te 20 bin civarında sokak kedisinin yaşadığı tahmin ediliyor. Kediler, yılda iki defa doğum yapar. Fakat ilçemiz sıcak iklim kuşağında olduğu için kedilerin sürekli doğum yapmasına uygun bir ortam. Ocak ve şubat aylarında doğum yapan kediler var. Kedilerin kısırlaştırılma işinde boş verirseniz ipin ucunu kaçırırsınız. Çünkü bir kedi 5 ile 7 arasında doğum yapıyor. Gündüz, gece demeden, kendi imkanlarımla sokaklarda tespit ettiğim kedileri kontrollü biçimde kafese alarak belediye veterinerine getirerek kısırlaştırıyoruz. Marmaris Belediyesi ücretsiz olarak kısırlaştırmalara destek verdi. Türkiye'nin birçok yerinde belediyeler ücretsiz kısırlaştırma yapmıyor. Marmaris Belediyesi'nin bu rakamlarda yaptığı kısırlaştırılma Türkiye'nin hiçbir yerinde yoktur”

Marmaris Hayvan Hakları Derneği (MAHAKDER) Başkanı Tülay Yıldız da, gönüllü hayvanseverlere yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, “İki gönüllümüz 2016 yılında 2160, 2017 yılının Kasım ayına kadarsa 1790 kediyi kendi imkanlarıyla Hayvan Barınağına getirerek, kısırlaştırılmasını sağladılar” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.