21 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Komisyonda CHP ve Baş gerginliği
03 Kasım 2012 Cumartesi 16:11

Komisyonda CHP ve Baş gerginliği

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na, “Yetkinizi aşıyorsunuz, beni sorgulama hakkınız yok” yanıtını veren eski CHP lideri ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’a, Komisyon Başkanı Ak Partili Nimet Baş’ın verdiği yanıt, çatlağa neden oldu

Komisyonun CHP’li üyesi Ahmet Toptaş, gönderilen mektuptan haberlerinin olmadığını, mektubu kınadıklarını belirtirken, Baş’ın kendisini özel yetkili mahkeme başkanı gibi görmeye başladığını savundu ve “Komisyon Başkanı’nın kendi durumunu gözden geçirmeye, komisyon usul ve çalışma prensiplerine uymaya davet ediyoruz” dedi.

2 sayfalık yazı okundu
Komisyon üyelerinden CHP’li Mehmet Şeker ise, 27 Nisan bildirisinin de muhtıra olduğunu belirterek, bu nedenle Kurban Bayramı’ndan önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in bu konuda dinlenmesi için dilekçe verdiğini kaydetti.
Şeker, “İzlenim o ki 27 Nisan’ı bir darbe olarak görmüyorlar. 27 Nisan’da bal gibi muhtıradır, hükümete verilmiştir” diye konuştu. Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyeleri Ahmet Toptaş ile Mehmet Şeker, dün TBMM’de ortak basın toplantısı düzenledi.
Basın toplantısında komisyonun diğer CHP’li üyeleri Ali Rıza Öztürk ve Süleyman Çelebi’nin de imzası bulunan 2 sayfalık bir yazı dağıtıldı.
Baş’ın, Baykal’a gönderdiği mektuptaki bazı ifadelerini hatırlatan Toptaş, “Karalayıcı, soyut mesnetsiz iddialarda bulunması, Komisyon Başkanı’nın Sayın Baykal’a karşı hangi karanlık duygularla yaklaştığını ve davetin de bu nedenle nezaketten uzak, sanki bir mahkeme celbi gibi yapıldığı anlaşılmaktadır.

‘Doğru ve etik değil’
Sayın Nimet Baş’ın Sayın Baykal’a komisyon kararıymış gibi komisyon adına cevabi bir yazı yazmasını doğru ve etik bulmuyoruz, zira komisyonun bugüne kadar dinlenen şahıslara cevap vermek gibi bir uygulaması olmadığı gibi, böyle bir yetkisi de yoktur” diye konuştu.
Baykal’a yazılan, cevabi yazıya katılmadıklarının altını çizen Toptaş, “Bu yönüyle kınadığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.
 Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/komisyonda-chp-ve-bas-gerginligi/siyaset/siyasetdetay/03.11.2012/1621302/default.htmEtiketler: TBMM , CHP , Antalya , Recep Tayyip Erdoğan , Deniz Baykal , Genelkurmay , Abdullah Gül , Cemil Çiçek , Kurban bayramı , Ali Rıza Öztürk , Yaşar Büyükanıt , Süleyman Çelebi , 27 Nisan , Mahkeme Başkanı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.