21 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamu vicdanı ne söyler
17 Ekim 2012 Çarşamba 14:16

Kamu vicdanı ne söyler

HAY-DER Genel Başkanı Nevzat Laleli İstanbul’da yaşanan tecavüz ve cinayet gibi çok acı bir olay üzerine “İdam cezası, tekrar kanunlarımızda ki yerini almalıdır” diyerek aşağıda ki basın bültenini verdi.

İDAM CEZASI TEKRAR KONMALIDIR

HAY-DER Genel Başkanı Nevzat Laleli İstanbul’da yaşanan tecavüz ve cinayet gibi çok acı bir olay üzerine “İdam cezası, tekrar kanunlarımızda ki yerini almalıdır” diyerek aşağıda ki basın bültenini verdi.

Ahlaksızlığın artık her çeşidinin fütursuzca işlendiği ülkemizde bunlara verilecek ve başkalarına da ibret olacak idam cezası, maalesef “AB uyum yasaları” adıyla çıkartılan yasalarla ortadan kaldırılmıştı.

Şimdi yüzümüzü kızartan, “böyle bir suç işlenir mi?” diye hayret ettiğimiz birçok suça “idam cezası” verilemekte, suçu işleyenler ne kadar da hapse atılsalar, bir müddet sonra af yasaları ile dışarıya çıkmakta mazlum ve mağdurların önünde elini kolunu sallaya sallaya gezmektedirler.

İşlenen suçun büyüklüğü nedeniyle mağdurlarda ve toplumda büyük bir kin ve infial uyanmakta, verilen hapis cezaları bu infiali dindirememekte, cezalar işlenen cürümün yanında hafif kalmakta ve kamu vicdanında “adalet yerini bulmadı” kanaati hâkim olmaktadır.

Bir toplum eğer bu kanata sahip olmaktaysa, bu devletin yıkılışının ilk işaretlerinden biri olarak görülmelidir. Zira “Adaletin yerini bulmadığına inanan insanlar adaleti kendileri yerine getirmek istemekte, bu da kan davalarını körüklemekte ve toplumda bir anarşi ortamının çıkması kaçınılmaz olmaktadır.

Sıcağı sıcağına bir haneye ve ırza tecavüz ile cana tecavüzün yaşandığı şu acı olaydan sonra bu gibi olayların bir daha meydana gelmemesi için bir an evvel ve mutlaka “İdam cezası” tekrar kanunlarımızda ki yerini almalıdır.

İstanbul Bahçelievler de bir kız arkadaşıyla aynı evde birlikte kalan Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetisyenlik Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Fatma Nur Ç. İnternet bağlama bahanesi ile evlerine giren bir cani tarafından önce tecavüze uğrar. Sonrada elleri ve ayakları koli bandıyla bağlanarak boğularak öldürülür.

Fatma Nur’un tecavüze uğramadan önce kız arkadaşına mesaj attığı ve “çok korktuğunu” yazdığını öğrenen polis, internet bağlayıcısı caniyi hemen yakalayarak, tutuklar.

KAMU VİCDANI NE SÖYLER

Bu feci haberi televizyonda dinlerken, bir taraftan mutfak işleri yapan ve günlük olaylarla pek ilgilenmeyen eşim haberi duyunca hemen, “Bu zalim adamı assınlar” diye bağırdı. İşte “kamu vicdanının” bir temsilcisi durumunda ki eşimin feryadı bu şekildeydi. Hiç şüphe edilmesin ki ülkemizde hangi vatandaşa bu olayı sorsanız yukarıda ki cevabı alırsınız.

Ancak ben; “Hanım, maalesef şu anda kanunlarımızda idam cezası bulunmamaktadır. Onun için hâkimler bu adamı yüzde yüz suçlu da bulsalar ona idam cezası veremezler” dedim.

Şu anda büyük bir oy desteği ve büyük bir milletvekili sayısı ile iktidarda bulunan Sayın Erdoğan’a ve vekil olsun olmasın tüm AKP’lilere sesleniyorum.

“İdam cezası” yukarıda anlatmaya çalıştığım bu feci olay ile tekrar gündeme getirilmeli ve mutlaka kanunlarımızda ki yerini almalıdır.

Bu Fatma Nur, ülkemizde ki diğer Fatma Nur’ların korunmasını sağlayacak ve onların da bu tip canilerin eline düşmeden kurtaracak tedbir alınmalı ve bu cani asılarak diğer kötü vicdanlı insanlara ibret olmalıdır.

Fatma Nur’un ailesinin ve kamu vicdanının susturulması ancak bu şekilde olacaktır.

Fatma Nur artık yok. Onu hayattan bir cani kopartıp aldı. Hem de ne alış…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.