22 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hedefimiz Suriye’de siyasi değişim!
08 Aralık 2012 Cumartesi 11:55

Hedefimiz Suriye’de siyasi değişim!

Suriye halkının iradesi doğrultusunda bir siyasi değişim yaşanması dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Dışişleri Bakanlığı Konutu’nda yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Ban’ın bugün Ankara’da yaptığı görüşmelerde başta Suriye konusunun detaylı olarak ele alındığını kaydetti.
 
Davutoğlu, "Hepimizin hedefi Suriye’de akan kanın durması ve Suriye halkının iradesi doğrultusunda bir siyasi değişim yaşanması. BM bir bütün olarak Suriye konusunda maalesef gereken kararlı tutumu sergileyemediği için, ortak bir tutum ortaya çıkamadığı için BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye’deki krizin derinleşmesinin önüne geçilememiştir" dedi.
 
Ban fahri İstanbullu
 
Ban ile İstanbul’un bir BM merkezi haline gelmesi konusunu da görüştüklerini söyleyen Davutoğlu, "Bu konuda verdiği destek nedeniyle kendisine teşekkür ediyoruz. Kendisi zaten biliyorsunuz Üsküdar şarkısını söyleyebilen bir Koreli olarak fahri İstanbulludur" dedi.
 
Uluslararası camia birlik olmalı
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun da uluslararası camiaya acil insani yardım yapması çağrısında bulunarak, şöyle konuştu:
 
"Devam eden bu şiddetten ve uluslararası camianın Suriye halkına barışı getirmek adına yaşadığı acizlikten bıktık. 21 ay oldu ve 40 binden fazla insan öldü. Artık uluslararası camianın BM’nin, özellikle de Güvenlik Konseyi üyelerinin bütünlüğü içinde, daha fazla çaba göstermesinin zamanı geldi"
 
Esed anlaşmak zorunda kalacak
 
Ban, toplantıdan sonra "yeni fikirler ve stratejilerin" konuşulduğunun ifade edildiğini hatırlatarak, "Bu birlik sayesinde eminim ki, Esed ve Suriye hükümeti bu sorunu en kısa sürede çözmek için anlaşmak zorunda kalacak" diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.