17 Eylül 2019 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güzel ve bakımlı tırnaklar artık hayal değil!
06 Aralık 2012 Perşembe 23:58

Güzel ve bakımlı tırnaklar artık hayal değil!

Bakımlı olmanın en önemli göstergesi olan tırnaklar, zaman zaman bozulup deforme oluyor.

 

Bozulan tırnaklarda oluşan mantarlar için Central Hospital’dan Dermatoloji Uzmanı Dr. Hicran Ercan uyarıyor:  “Tırnak mantarı, mikroorganizmalar tarafından oluşturulduğu için bulaşıcı bir hastalık. Kişiden kişiye ortak kullanılan havlular, terlikler, çamaşırlar, ortak kullanılan alanlardan havuzlar, saunalar, hamamlar gibi yerlerde çok kolay bir şekilde bulaşabilir.”
 
Güzel ve Bakımlı Tırnaklar Artık Hayal Değil
 
Güzel ve bakımlı tırnaklar, başta kadınlar olmak üzere birçok insan için güzelliğin olmazsa olmazlarından biri. En güzel kadınların bile güzelliğine gölge düşüren kötü tırnaklar hakkında bilinmesi gerekenleri Central Hospital’dan Dermatoloji Uzmanı Dr. Hicran Ercan açıklıyor: “Tırnak mantarı, dermotofitler adı verilen mikroorganizmalar tarafından oluşur. Bu enfeksiyon, özellikle ayak başparmağında ve diğer bütün tırnaklarda görülebilir. Tırnaklarda sertleşme, kalınlaşma ve şekil bozuklukları şeklinde karşımıza çıkan tırnak mantarı el ve ayaklarda olmak üzere her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak yaşlı hastalar daha çok risk altındadır.” 
 
Tırnak mantarının tedavisinde geleneksel yöntemlerden birinin ilaç kullanımı olduğunu belirten Uzm. Dr. Hicran Ercan: “Antifungaller denilen bu ilaçlar yaklaşık 3 ay kullanılır ve ilaç kullanımı karaciğere zarar verebilir. Bu yüzden ilaç kullanımı sırasında aylık karaciğer fonksiyonları takip edilmeli.” diyerek risklerin altını çiziyor.
 
Tırnak Mantarı Tedavisi’nde Yepyeni Bir Yöntem
 
Son yıllarda tırnak mantarı tedavisinde ilaç kullanımına alternatif olarak ND YAG Lazer sisteminin geliştirildiğini ifade eden Uzm. Dr. Hicran Ercan ekliyor: “ ND YAG sistemiyle tırnak mantarı tedavisi, tırnak ve tırnak yatağının ısıtılarak mantarların yok edilmesiyle gerçekleşiyor. Tedavi süresi bir hafta arayla dört seans olarak önerilmektedir. Her seans yaklaşık 10 ile 15 dakika sürer ve işlem sonrasında hasta günlük yaşamına rahatlıkla geri dönebilir. Tedavi sürecinin oldukça kısa olması, tedaviye etkin yanıt alınabilmesi ve konforlu bir tedavi sunuluyor olmasının yanı sıra bu hizmetin ekonomik olması da tırnak mantarı tedavisinde ND Yag lazer’in ön plana çıkmasına neden oluyor. Bu yöntem özellikle ilaç kullanan yaşlı hastalar için ciddi avantaj sağlıyor. Herhangi bir yan etkisi olmadığı için; emzirenlerde, karaciğer hastalarında, yaşlılarda, çocuklarda kısacası herkeste uygulanabilir.”
 
ND YAG lazer sisteminin özellikle bayanların yüzlerinde ve bacaklarında sık görülen ve estetik kaygı yaratan kılcal damarların tedavisinde de kullanıldığını belirten Uzm. Dr. Ercan, epilasyon ve akne tedavisinde de sistemin başarılı sonuçlar verdiğini belirtiyor.
 Kaynak: http://saglik.milliyet.com.tr/guzel-ve-bakimli-tirnaklar-artik-hayal-degil-/saglik/haberdetay/06.12.2012/1638092/default.htmEtiketler: epilasyon , enfeksiyon , dermatoloji , Tırnak , diyerek , Kısacası

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Kim Olsun?