14 Ekim 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eski komutanı uyardı: Esad kimyasal silah kullanabilir
03 Aralık 2012 Pazartesi 01:03

Eski komutanı uyardı: "Esad kimyasal silah kullanabilir"

Suriye'de Esad rejiminin eski komutanı Manaf Tlass, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın sona yaklaştığında halkına karşı kimyasal silahlar kullanabileceğini söyledi.

Tlass, Paris’te Sunday Times gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, "Ne zaman ve nasıl kimyasal silahlar kullanacağını bilmiyorum ama hava kuvvetlerini ve tankları kendi halkına karşı kullanıyor. Dolayısıyla, kimyasal silahlar kullanmak da aynı mantığın parçası olur. Sona yaklaşınca, kimyasal silahlar kullanabilir" diye konuştu.

Esad ailesiyle geçmişte yakın bağları da olan Manaf Tlass, "Bşşar, her zaman Suriye halkına yakın olmuştur, onlarla birlikte olmayı sevmiştir. Sokak protestoları başladığında halkına yönelik davranışının böyle olacağını hiçbir zaman tahmin edemezdim" dedi.

Suriye’den ayrılmasaydı öldürüleceğini söyleyen Tlass, Özgür Suriye Ordusu’nun ülkeden kaçmasına yardım ettiğini ifade etti.

Tlass, Suriye’ye yabancı bir müdahalede bulunulmaması gerektiğini belirterek, İngiltere, ABD, Fransa gibi ülkelerin aşırıcıların eline geçmeyecek şekilde, Suriye muhalefetini silahlandırması gerektiğini kaydetti.

Sunday Times gazetesi, Tlass ile yaptığı röportajı gazetenin dünya haberleri sayfalarında "Esad, zehirli gaz kullanmaya hazır" başlığıyla duyurdu.

 Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/eski-komutani-uyardi-esad-kimyasal-silah-kullanabilir-/dunya/dunyadetay/02.12.2012/1636060/default.htmEtiketler: ABD , Fransa , İngiltere , Paris , Beşar Esad , Suriye , Suriye'de , Özgür Suriye Ordusu , bilmiyorum

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.