18 Kasım 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eroğlu’ndan Taşlıca ve Söğüt’e su müjdesi
03 Kasım 2012 Cumartesi 01:26

Eroğlu’ndan Taşlıca ve Söğüt’e su müjdesi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu Muğla ve Marmaris’te biz dizi temaslarda bulundu. Muğla ve Marmaris’e yatırım müjdesi de veren Bakan Eroğlu Marmaris Ak Parti İlçe Binası’nda partililere ve Marmaris kamuoyuna hizmetlerin devam edeceğini ifa

Eroğlu ayrıca İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren’in Asparan ve bazı ormanlık bölgede spor tesisleri için istemide olumlu karşıladı. Bakan Eroğlu Spor tesisleri, Hastane ve okul için orman arazilerinin kullanılması ve arıcılık içinde Ormanların kullanılmasının önünü açtıklarını belirtti.

 

Ak Parti Marmaris İlçe Binası girişinde çiçeklerle ve partililerce karşılanan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu parti binası çevresindeki esnaflada selamlaştı. İlçe Bainasında gerçekleşen toplantıya, Ak Parti İl Başkanı Nihat Öztürk, İlçe Başkanı Kadem Mete, İçmeler Belediye Başkanı Zeki Eren, İşadamı Turizmci Doğan Tugay ve çok sayıda partili katıldı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu partideki toplantının ardından Mares Yazıcı Otel’de düzenlenen 3. Uluslararası Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’ne katıldı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Muğla’da –

 

”Eskiden IMF’nin borcu yüzünden boynumuz eğikti. Geçmiş hükümetler hep el pençe durdu. Ama biz IMF’ye olan borcumuzu hemen hemen bitirdik. Şu anda 5 milyar dolar borç vermek için müzakerelere başladık. Bu Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin açık seçik göstergesi” -”DSİ’de bizden önceki koalisyon hükümeti 3.5 yılda 8 milyar para harcamış, sadece 9 tane tesis açabilmiş. Allah’a şükürler olsun şimdi biz yılda 300 tesisin açılışını yapıyoruz. Geçmişte yılda 3 adet tesis açılışı yapılırken şimdi 300 adet tesisin açılışını yapıyoruz”

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ”Eskiden IMF’nin borcu yüzünden boynumuz eğikti. Geçmiş hükümetler hep el pençe durdu. Ama biz IMF’ye olan borcumuzu hemen hemen bitirdik. Şu anda 5 milyar dolar borç vermek için müzakerelere başladık. Bu Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin açık seçik göstergesi” dedi.

Bakan Eroğlu, AK Parti İl Başkanlığı ziyaretinde partililer ve vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılandı. Parti binası önünde vatandaşlara hitap eden Eroğlu, AK Parti’nin son 10 yılda önemli hizmetlere imzasını attığını söyledi.

AK Parti hükümetiyle Türkiye’nin dünyada itibar gören ülkeler arasında yer aldığını belirten Eroğlu, ”Eskiden paramızın dahi itibarı yoktu. 6 sıfırla yurt dışına çıktığımız zaman paramızını değerinin olmamasından dolayı utanıyorduk. Paramızdan 6 sıfırı atıverdik Allah’a şükürler olsun. Eskiden IMF’nin borcu yüzünden boynumuz eğikti. Geçmiş hükümetler hep el pençe durdu. Ama biz IMF’ye olan borcumuzu hemen hemen bitirdik. Şu anda 5 milyar dolar borç vermek için müzakerelere başladık. Bu, Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin açık seçik göstergesidir” dedi.

Türkiye’nin büyüme oranında dünyada Çin’den sonra ikinci sıraya yükseldiğini hatırlatan Eroğlu, ”Dünya’da 26. sırada aldığımız ekonomiyi 16. sıraya yükselttik. Allah’a şükürler olsun şu anda Merkez Bankası’nın kasası da dolu. 120 milyar dolar dövizimiz var. Borçlarımızı ödedik. Hatta kamu borcunun milli gelire oranında dünyada en düşük ülkeler arasında Türkiye yerini muhafaza ediyor” diye konuştu.

Türkiye’de güzel hizmetlerin yapıldığını, destan yazmaya devam ettiklerini kaydeden Eroğlu, şöyle konuştu:

”DSİ’de bizden önceki koalisyon hükümeti 3.5 yılda 8 milyar para harcamış, sadece 9 tane tesis açabilmiş. Allah’a şükürler olsun şimdi biz yılda 300 tesisin açılışını yapıyoruz. Geçmişte yılda 3 adet tesis açılışı yapılırken şimdi 300 adet tesisin açılışını yapıyoruz. Şu ana kadar bin 128 adet tesisi hizmete sunduk. Bunun 206 tanesi dev baraj. 11 milyon dekar araziyi suladık. Bütün şehirlere içme suyu verdik. İnşallah Muğla’ya en kısa zamanda suyu getireceğiz. Artık o kadar çok tesis açıyoruz ki sayın Başbakanımız toplu açılışlara katılabiliyor. 49 şehre su verdik. İstanbul gibi şehirlerin su meselesini 2060-2070 yılına kadar kökünden çözdük.”

Bakan Veysel Eroğlu, daha sonra ”Okullar Hayat Bulsun Projesi” kapsamında fidan dikim törenine katılmak için Muğla Özel Eğitim İş Uygulama Okuluna geçti. Burada Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu tarafından karşılanan Eroğlu, öğrencilerin hazırladıkları halk oyunları gösterisini izledi.

Eroğlu, okul bahçesindeki çevre düzenlemesi ve bahçe peyzajı çalışmalarını da inceleyerek fidan dikti.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Muğla’da –

 

”Yeni helikopter alımı için Milli Savunma Bakanlığı Savunma Müsteşarlığı ile müracaat ettik, parasını da aktardık. Helikopterlerimiz iki yıl içerisinde gelmeye başlayacak” -”2 yıl sonra Türkiye kendi helikopter filosunu kurduğunda artık kiralık helikopterlere ihtiyaç kalmayacak. Şu anda 47 adet amfibik uçak ve helikopter var. Ayrıca Türk Hava Kurumu’nun küçük uçakları  var. Tamamını yenileyeceğiz”

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ”Yeni helikopter alımı için Milli Savunma Bakanlığı Savunma Müsteşarlığı ile birlikte müracaat ettik, parasını da aktardık. Helikopterlerimiz iki yıl içerisinde gelmeye başlayacak” dedi.

Bakan Eroğlu, Muğla Valiliği’ni ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Muğla’nın Türkiye ve dünyanın göz bebeği olduğunu, bu nedenle bakanlığın büyük yatırımlarla Muğla’ya destek vermeye devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin 2012 yılında yangınla mücadele çalışmalarında başarılı bir sezon geçirdiğini vurgulayan Eroğlu, dünyada çok büyük yangınlar olmasına rağmen Türkiye’nin başarılı bir sezon geçirdiğini ve şu ana kadar 8 bin 500 hektar alanın zarar gördüğünü belirtti.

Orman yangınlarında özellikle Akdeniz ülkeleri içerisinde en düşük orana sahip olduklarını ifade eden Eroğlu, ”Çok başarılıyız. Fransa’da bizim 3 katımız, İspanya ve Portekiz’de 10-12 katımız kadar alan yandı. Bizde ise bu rakam sınırlı. Akdeniz ülkeleri içinde diğer ülkelere göre en düşük oranda biz varız” diye konuştu.

Muğla’nın da bu sene çok başarılı bir yıl geçirdiğini ve sadece 217 hektar alanın zarar gördüğünü kaydeden Eroğlu, ”Eskiden bu rakam daha fazlaydı. Ama aldığımız önlemler sayesinde daha başarılı hale geldik. Geçmişte 45 dakikada ulaşılabilinen bir yangına artık 13 dakikada müdahale ediyoruz. Bu sene çok sıcak ve kurak geçti. Başka sebepler de oldu. Onlara rağmen başarılı bir sezon geçirdik” diye konuştu.

Bakan Eroğlu, yangınla mücadelede hava araçlarının önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

”Yeni helikopter alımı için Milli Savunma Bakanlığı Savunma Müsteşarlığı ile müracaat ettik, parasını da aktardık. Helikopterlerimiz iki yıl içinde gelmeye başlayacak. Havadaki faaliyetleri de Türk Hava Kurumu ile anlaşarak helikopter alıp işletmesini onlara vermek suretiyle veya işletmesini ihale etmek suretiyle yapmayı düşünüyoruz. Çünkü orman teşkilatının asli faaliyetleri dışında başka bir faaliyet yapması bana göre doğru değil. Dolayısıyla ormancılık faaliyetlerinin ikinci sıraya düşmemesi gerekir.”

Türkiye’nin iki yıl içinde kendi filosunu kuracağını anlatan Eroğlu, şöyle dedi:

”Yangınla mücadele helikopterİ bulmakta da zorlandık. Çünkü İspanya, Fransa, Yunanistan, Portekiz ve İtalya’da çok büyük yangınlar çıkınca piyasadaki helikopterleri kapattılar. Dolayısıyla biz mevcutlarla yetinmek zorunda kaldık. Her yerde kaza olabiliyor. Ama biz helikopterleri kontrol ediyoruz, bakımlarına riayet ediyoruz. 2 yıl sonra Türkiye kendi helikopter filosunu kurduğunda artık kiralık helikopterlere ihtiyaç kalmayacak. Şu anda 47 adet amfibik uçak ve helikopterler var. Ayrıca Türk Hava Kurumu’nun küçük uçakları var. Tamamını yenileyeceğiz.”

Bir gazetecinin ”geçici orman işçilerini kadro verilecek mi-” sorusunu Bakan Eroğlu, ”Şu anda kadro verilmesiyle ilgili bir çalışma yok. Çünkü onlar, adı üstünde mevsimlik işçi. Artık onları da kurayla belirliyoruz. Bu alımları yaparken hiçbir haksızlık olmaması için kura çekiyoruz, torpilsiz alım yapıyoruz. Dolayısıyla bu yıl mevsimlik işçilere kadro verilmesiyle ilgili bir çalışma yok” şeklinde cevapladı.

 

”Karada otomatik meteoroloji ölçüm istasyonlarını kurduk, ama denizdeki ölçümlerin sağlıklı takip edilebilmesi için Türkiye’de ilk defa deniz otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kuruyoruz. Bu kapsamda Bodrum Karaada Sağlık Işıklı Şamandıra ve Bodrum Yalıkavak Gemitaşı Fenerine Deniz Otomatik gözlem istasyonu kuruldu” -”Organik bal üretimini daha da yaygınlaştırmak için dünya çapında ünlü bal ormanı kurmayı planlıyoruz. Şu ana kadar 106 adet bal ormanı kuruldu. Türkiye bal üretiminde dünyada ikinci sıraya yükseldi. Bize ikinci sırada olmak yakışmaz’

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ”Karada otomatik meteoroloji ölçüm istasyonlarını kurduk, ama denizdeki ölçümlerin sağlıklı takip edilebilmesi için Türkiye’de ilk defa Deniz Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kuruyoruz. Bu kapsamda Bodrum Karaada Sağlık Işıklı Şamandıra ve Bodrum Yalıkavak Gemitaşı Fenerine Deniz Otomatik gözlem istasyonu kuruldu” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Muğla Valiliği ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı açısından 2012 yılını Muğla’da hamle yılı olarak ilan etikleri, Muğla’ya tarihindeki en büyük müjdeli haberlerle geldiklerini kaydetti.

Muğla’ya 26 müjdeyle geldiklerini, bunların yatırımın maliyetinin ise 238 milyon lira olduğunu anlatan Eroğlu, yatırımların 14′ünün Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne, 2′sinin Orman Genel Müdürlüğüne, 8′inin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne, 2′sinin de ise Meteoroloji Genel Müdürlüğüne ait olduğunu dile getirdi.

Muğla’nın her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırladığını, bölgeye gelen misafirlerin ilk olarak bölgedeki hava durumunu merak ettiğine değinen Eroğlu, ”Karada otomatik meteoroloji ölçüm istasyonlarını kurduk, ama denizdeki ölçümlerin sağlıklı takip edilebilmesi için Türkiye’de ilk defa Deniz Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kuruyoruz. Bu kapsamda Bodrum Karaada Sağlık Işıklı Şamandıra ve Bodrum Yalıkavak Gemitaşı Fenerine deniz otomatik gözlem istasyonu kuruldu. Burada dalga yüksekliğinden deniz suyu sıcaklığına kadar tüm bilgileri görebilecek. 2013 yılında ayrıca Ortaca ilçesine otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurulacak. Muğla’da bugüne kadar 19 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kuruldu” diye konuştu.

-”Dünya çapında ünlü bal ormanı kurmayı planlıyoruz”-

Muğla’nın bünyesindeki orman varlığıyla adından söz ettirdiğine işaret eden Eroğlu, ”Organik bal üretimini daha da yaygınlaştırmak için dünya çapında ünlü bal ormanı kurmayı planlıyoruz. Şu ana kadar 106 adet bal ormanı kuruldu. Türkiye bal üretiminde dünyada ikinci sıraya yükseldi. Bize ikinci sırada olmak yakışmaz” diye konuştu.

Arıcılık için destek verdiklerini, geçmişte arıcıların ormanlara sokulmadıklarını, ancak 16 maddelik genelgeyle arıcılar için bal ormanları kurulması talimatı verdiğini belirten Eroğlu, dünyada birinci sıraya çıkmak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.

-Muğla’da yapılan çalışmalar-

Bakan Eroğlu, Muğla için büyük düşündüklerini, ve büyük projelere imza attıklarını ifade ederek, şöyle dedi:

”Muğla’nın içme suyu problemi vardı. Sandras Dağı’ndan içme suyu getirilmesi için çalışma başlattık. Muğla’ya en büyük yatırımı biz yapmışız. Geçen yıl sonuna kadar 950 milyon liralık bir yatırımı 9 yıl içerisinde gerçekleştirdik. Şu ana kadar da yaklaşık 3 milyar liralık bir yatırım yapılmış. Bu, çok önemli bir rakam. Merkezi hükümet yatırımlarının üçte birinin bakanlığımız tarafından yapılmasından da gurur duyuyorum. Bütün Türkiye’de büyük bir seferberlik başlattık. Bin günde bin gölet ve sulaması yapacağız. Bu yıl başında bu çalışmamız başladı. Muğla da bunun içinde yer alıyor. Şu anda 9 gölet ve sulaması tespit ettik. Bunlar da en kısa süre içerisinde yapılacak.”

Muğla’da geçmişte orman teşkilatıyla orman köylüleri arasında bir takım sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Eroğlu, artık orman köylüleri ile hasım değil hısım olduklarını kaydetti.

Orman köylülerine sahip çıkarak bal, ceviz, badem ormanları kurduklarını anlatan Eroğlu, ”Orman köylülerimize bir takım imkanlar sağladık. Bu imkanlar büyükşehir olunca da aynen devam edecek. Şu ana kadar 3 bin 171 aileye yaklaşık 8 milyon lira destek verdik. Bunların bu sene 7 misli artırılması için talimat verdim. Ağaçlandırma seferberliği kapsamında Muğla’da 923 bin 300 dekar arazide çalışma yapılarak geçen yıl sonuna kadar yaklaşık 29 bin fidanı toprakla buluşturduk. 1 tane şehir ormanı, 68 adet orman içi dinlenme yeri kurduk” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Meslek Yüksek Okulu’na yer tahsisi yapacaklarını da bildiren Eroğlu, şöyle devam etti:

”Üniversitelere yer tahsisi ormandan yapılamıyordu. Ama biz bir kanun çıkardık. Çünkü üniversiteler ormanları koruyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile İçmeler beldesine Denizel Biyoçeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi kurulacak. Bu çok önemli. Dünyada biyolojik çeşitlilik araştırma merkezleri çok önemseniyor. Türkiye’de de örnek bir çalışmayı üniversitemizle yapacağız.”

Eroğlu, Muğla ve ilçelerinde taşkın koruma tesisleri, ova sulama çalışmaları, içme suyu arıtma tesisleri, ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışmaları ile bal ormanları, sulak alanların yönetim planı çalışmaları yapıldığını, ileriki yıllarda bu çalışmaların aynı hızla devam edeceğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.