21 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En çok tutuklu gazetede Türkiye’de
11 Aralık 2012 Salı 22:21

En çok tutuklu gazetede Türkiye’de

Türkiye’deki basın özgürlüğünü eleştiren bir rapor daha
Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (The Committee to Protect Jaournalits) hazırladığı son rapora göre dünya çapında hapishanede bulunan gazeteci sayısında rekor artış gerçekleşti. 
 
1 Aralık itibaryle 232 gazeteci hapishanede bulunurken, geçen sene parmaklıklar ardındaki gaetecilerin sayısı 53 arttı. 
 
EN KÖTÜ SİCİL TÜRKİYE’NİN
 
Bu konuda dünyadaki en kötü sicile sahip olan ülke ise Türkiye oldu. Komitenin hazırladığı raporda Türkiye’de en az 49 gazetecinin hapsedildiği belirtildi. 
 
Raporda özelikle Kürt asıllı gazetecilerin terörle ilgili davalarla, pek çok gazetecinin de darbe girişimi ile ilişkilendirilerek hapsedildiği belirtildi. Komite, Türkiye’deki anti terör yasalarının geniş yapısının  yetkililere, yasaklı grup ya da hasas konularla ilgili soruşturmaları terör kapsamına alabilmesine imkan sağladığına dikkat çekti. 
 
İRAN, ÇİN, ERİRTRE... 
 
Komitenin raporuna göre Türkiye’den sonra en çok gazetecinin hapishabnede olduğu ülke, 45 gazeteci ile İran. Çoğu Tibet ya da Uygurlu 32 gazetecinin cezaevinde olduğu Çin de üçüncü sırda yer aldı. 
 
Afrika ülkesi Eritre’dede 28 gazetecinin hapsedildiğine dikkat çeken rapor, Beşar Esad yönetiminin de15 gazeteciyi hapsettiğini belirtti.  
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.