14 Ekim 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
EKOLOJİK BİR KENT POLİTİKASI İSTİYORUZ
19 Şubat 2019 Salı 12:00

EKOLOJİK BİR KENT POLİTİKASI İSTİYORUZ

MUÇEP, yerel seçim öncesi Muğla genelinde siyaset kamuoyuna çağrıda bulundu.

Çevreciler, "Bizler, halkın karar alma süreçlerine katılımını güvence altına alan demokratik, planlı ve ekolojik bir kent politikası istiyoruz.  Yapılar içinde çevre meclislerinin oluşturulması da teşvik edilmelidir" ifadelerine yer verdi.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP),  31 Mart'ta yapılacak yerel seçim öncesi siyaset dünyasına çağrıda bulundu. Parti ve belediye başkan adaylarına yönelik yaklaşan seçim öncesi katılımcı yerel yönetim anlayışına odaklanan  'seçim bildirgesi' yayınladı. İki yılı aşan bir süredir Muğla genelinde doğal sit alanlarının koruma statülerinin düşürülmesine karşı ve  çevre sorunları ile ilgili mücadele eden MUÇEP, önümüzdeki günlerde bütün adaylarla ilçelerinde  bir araya gelmeyi hedefliyor.

"Yerel yönetimler ekolojik kültürün ayrılmaz parçasıdır"

Muğla’nın doğal sit alanlarını ve biyolojik çeşitliliğini koruma çabası içinde olan MUÇEP, yayınladığı bildiride şu ifadelere yer verdi:  "MUÇEP demokratik yerel yönetimleri ekolojik kültürün ayrılmaz parçası olarak görmektedir. Bizler, halkın karar alma süreçlerine katılımını güvence altına alan demokratik, planlı ve ekolojik bir kent politikası istiyoruz. Var olduğumuz tüm alanlarda,  ekolojiyi önceleyen, bir bütün olarak emeğin ve doğanın haklarını gözeten, cinsiyetçi ve türcü olmayan  kolektif bir bilincin hakim olması  gerektiğine inanıyoruz. Bu anlamda bölgemizdeki yerel yönetimlerde katılımcı süreçlerin oluşturulmasına ve demokrasinin kalıcı kazanımlarına dönüşmesine katkı sağlamak hedeflerimiz arasındadır"

Çevreciler açıklamasına şöyle devam etti: "31 Martta yapılacak yerel seçimlerin, Muğla genelinde katılımcılık, hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerini süslü laflar olmaktan çıkararak, bu ilkelere yaşam verecek  mekanizmaların oluşturulması için bir fırsat sağladığını düşünüyoruz. Sağlıklı bir katılım mekanizması, yönetim planlarının oluşturulduğu sürece katılım ile başlar. Biliyoruz ki, birçok yerel yönetici seçildiklerinde yönetim planlarını kendi kişisel vizyonlarını hayata geçirmek üzere hazırlıyorlar. Bu da demokratik katılımcı yerel yönetim anlayışının daha en başında yara almasına neden oluyor. Bu nedenle katılımcılık yolunda en öncelikli çalışma, yerel seçimlerden sonra oluşacak belediye yönetimi ile  olabildiğince farklı toplum kesimlerinin birlikte ortak bir kent vizyonu oluşturmasıdır. Böylece, o kentte/ilçede/mahallede yaşayan yurttaşlar birlikte, belirledikleri hedefler için ortak çalışma zeminine kavuşabilirler. Vizyon çalışmasından sonraki adım stratejik planların hazırlanması olmalıdır. Elbette bu da katılımcı bir süreçte gerçekleşmelidir. Kent vizyonunu belirleyen kesimler stratejik hedefler belirlenirken de sürece dahil olmalıdır.  Böylece, kentin kaynaklarının, belediyenin bütçesinin ne şekilde değerlendirileceği de yine katılımcı bir şekilde belirlenmiş olur. Stratejik plan ve bu plana uygun bütçe çerçevesinde, belediye yönetimi tarafından eylem planları hazırlanmalı ve bu belgeler şeffaf bir şekilde halkla paylaşılmalıdır. Planların ve bütçelerin hayata geçirilme süreçlerinde de halkın örgütlü kesimlerinin izleme, denetleme, gönüllülük temelinde katkı yapmasına imkan ve teşvik sağlanmalıdır. Belediye yönetimlerinin eylem planlarının gerçekleşme durumunu güncel olarak halkla paylaştığı etkileşimli değerlendirme toplantıları yapılmalıdır. Tüm bu süreçte belediyenin stratejik planı ve bütçesi hem belediye hem de halk için ortak rehber olmalıdır"

"Çevre meclisleri oluşturulsun"

Ekolojik kültürün geliştirilmesinde vatandaşların da rol almasını sağlamak için öneride bulunan MUÇEP, tüm siyasi partileri ve adayları dikkate almaya çağırdı. MUÇEP, yayınladığı bildiride şunlara yer verdi:  "Kent konseyleri ve mahalle meclisleri katılımcı yerel yönetiminin önemli yapı taşları olabilirler. Artık Muğla’da kent konseyi kurulmamış ilçe, meclisi olmayan mahalle kalmamalıdır. Ekolojik kültürün geliştirilmesi için bu yapılar içinde çevre meclislerinin oluşturulması da teşvik edilmelidir. Seçime katılacak tüm siyasi partileri ve adaylarını önerilerimizi dikkate almaya çağırıyoruz. MUÇEP olarak tüm ilçelerdeki yerel bileşenlerimiz ile birlikte, önerdiğimiz modelin oluşması için gayret göstereceğimizi, seçimlerden sonra da bu modelin takipçisi ve katılımcısı olacağımızı kamuoyuna ve tüm adaylarımıza duyururuz"

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.