22 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Astsubaylar Günü Marmaris’te kutlandı
18 Ekim 2012 Perşembe 17:25

Dünya Astsubaylar Günü Marmaris’te kutlandı

Dünya Astsubaylar Günü ve Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin (TEMAD) 28. kuruluş yıl dönümü Marmaris’te kutlandı.

TEMAD Marmaris Şubesi tarafından düzenlenen kutlama töreninde ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk konularak saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

TEMAD Marmaris Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Karaağaç, yaptığı açıklamada, 17 Ekim’in aynı zamanda şubelerinin 18. kuruluş yıl dönümü olduğunu söyledi.

Astsubaylık mesleğinin gerek teknik alanda, gerek öğretim alanında gerekse de yönetim-komuta kademesinde ordunun omurgasını oluşturduğuna dikkati çeken İzzet Karaağaç, ”Bugünün astsubayı yüksekokul veya üniversite mezunudur. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kara, deniz, hava ve jandarma olmak üzere yaklaşık 97 bin muvazzaf, 127 bin emekli astsubay bulunmaktadır. Aileleri ile birlikte bu sayı büyük bir kitleyi oluşturmaktadır. Emekli astsubayların sosyal, ekonomik, kültürel ve psikolojik sorun ve ihtiyaçlarıyla yasaların verdiği haklar çerçevesinde Emekli Astsubaylar Dernekleri ilgilenmekte, onları temsil etmektedir” dedi.

Türkiye’de 89 şubeye sahip olan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin ilk kez 17 Ekim Dünya Astsubaylar Günü’nü uluslararası boyutta kutlama kararı aldığını belirten Karaağaç, ”Birlikte Türkiye’yiz” sloganı ile adeta bir festival havasında kutlanan etkinlikte dünyanın ve Türkiye’nin her yerinden meslektaşları ve Türk Halkı ile bir araya gelmeyi hedefleyen TEMAD’ın, bu özel günde gerçekleştirilecek farklı ve beraberlik mesajı veren programlarla meslektaşlarına hem moral vermeyi, hem de tüm kesimleri bu etkinlikte buluşturmayı amaçladığını kaydetti.

 

Özellikle son günlerde herkesi üzen terör olaylarının büyük bir tepki ve öfkeye dönüştüğünü ifade eden Karaağaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Yıllardır çeşitli yoğunlukta devam eden terör olaylarında bir çok asker ve güvenlik kuvvetleri mensuplarıyla vatandaşlarımız şehit olmuş, yaralanmış, maddi ve manevi zarar görmüşlerdir. Anaların, babaların, eşlerin, çocuklar ve yakınlarının yüreğini yakan bu ateşi, acıyı biz de aynen yüreğimizde hissetmekte, duymaktayız. Birlik ve beraberliğimize, ulusal bütünlüğümüze dönük, dış kaynaklardan da beslenip desteklenen terörü nefret ve lanetle buradan bir kez daha kınıyoruz. Bu hain saldırıları yapanlar mutlaka layık oldukları cezayı alıyorlar, alacaklar da. Türk Silahlı Kuvvetleri, Başkomutanlığını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı Türkiye Cumhuriyeti’nin ordusudur. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin vazifesi; Türk Yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kollamak ve korumaktır. Bu mesleğe başlarken “Barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada her zaman her yerde milletime ve cumhuriyetime doğruluk ve muhabbetle, hizmet ve kanunlara ve nizamlara itaat edeceğime ve askerliğin namusunu Türk Sancağının şanını canımdan aziz bilip icabında vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve hayatımı feda eyleyeceğime namusum üzerine ant içerim” diyerek yemin ettik. Bu yeminimiz, şimdi emekli de olsak halen geçerlidir. Derneğimiz Tüzüğüne göre de ; Cumhuriyetimizin temel ilkelerinin korunması, milli afet ve diğer olumsuz gelişmelerde kamu görevlilerinin talebi halinde görev almakla mükellef olduğumuz gibi, kendi isteğiyle emekli olmaya hak kazanan astsubayların 60 yaşına kadar seferberlik çağrı sisteminde göreve hazır oldukları hepimizce bilinen bir gerçektir.”

 

Yurdun değişik yerlerinde emeklilik yaşamlarını sürdüren meslektaşlarının sayısı bu gün yüz binin üzerinde olduğunu anlatan İzzet Karaağaç, ”Geçmişi zaferlerle dolu Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizde Karada, Denizde ve Havada halen görev yapan silah arkadaşlarımızın sayısı da bu rakama yakındır. Bizler, her rütbedeki silah arkadaşlarımızın başarılarıyla gururlanır, acı ve üzüntülerini paylaşırız. Hepimizin bu kutsal ocakta en az 25 yıllık hizmetimiz vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin her özgür bireyi gibi Astsubayların da, ekonomik ve sosyal haklardan yararlanması gerekir.Ancak ne hikmetse;çağdışı yasa ve yönetmelikler yüzünden emekli astsubaylar öncelikle ekonomik sıkıntılarla boğuşmakta,sosyal yaşamda ötelenmektedir.Derneğimiz TEMAD konunun muhatapları ile her platformda görüşmekte,ancak ‘’askeri hiyerarşi’’denilerek tüm taleplerimiz reddedilmektedir.Yirmibirinci yüzyılda yaşıyoruz,ancak bizlere elli yıl öncesinin zihniyeti dayatılmaktadır. Anlayacağınız; gözler kör-kulaklar sağırdır” diye konuştu.

 

Türkiye’nin Ortadoğu gibi çok hassas bir coğrafyada yeralmakta olduğunu ve çevre komşularının bir takım mevsimsel benzetmelerle kaosa sürüklendiğini ve toplumların kan ve gözyaşı ile huzursuz hale getirilmek istendiğini dile getiren Karaağaç, şunları ifade etti:

”Bizlere düşen görev; Atatürk’ün Nutkunu rehber edinmek ve uyanık olmaktır.Atatürk’ün küllerinden canlandırıp çağdaş bir toplum-ülke haline getirerek ‘’Türkiye Cumhuriyeti’’adıyla taçlandırdığı 29 Ekim’i Cumhuriyetimizin 89.kuruluş yıldönümü olarak kutlama hazırlığı ve heyecanı içindeyiz. Türkiye Cumhuriyetini yıkmaya, üniter ve laik anayasal yapısını parçalamaya dönük dahilde ve hariçteki, özellikle dost görünen, sinsice davranıp bizi kahpece vurmaya çalışanların beklentilerini gerçekleştirmeye asla olanak vermeyiz. Cumhuriyetimizin 89. Kuruluş Yıldönümü bugünden hepimize kutlu olsun!

Ne mutlu vatan, bayrak ve toprak sevgisiyle dolu olarak bu uğurda şehit olanlara, yaralananlara…Ne mutlu şehit ailelerine ki bu güzel vatanın birlik ve bütünlüğüne karşı savaşarak evlatlarını, yakınlarını toprağa vermişlere…

Aziz şehitlerimizin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk en başta olmak üzere tüm gazilerimizin maddi ve manevi huzurlarında saygı ile bir kez daha eğiliyor, yaralı ve malullerimize şifa diliyor, Kahraman Mehmetçiklere, silah arkadaşlarımıza görevlerinde başarılar diliyoruz. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti! Yaşasın Kahraman Türk Ordusu! Yaşasın Türkiye Emekli Astsubaylar Dernekleri! Bu mutlu günümüz camiamıza kutlu olsun.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.