21 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bodrum’daki milyonluk miras davası
13 Kasım 2012 Salı 10:26

Bodrum’daki milyonluk miras davası

Voyvoda Hacı Hüseyin Ağa’nın 8 çocuğundan 2′si olan Arif Ağa ve Hasan Ağa’dan kaldığı belirtilen, Bodrum’a bağlı Mumcular beldesindeki milyon liralık mirastan paylarına düşeni almak isteyenler için bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Voyvoda (devlet adına vergileri toplayan görevli, bulunduğu bölgenin yöneticisi) Hacı Hüseyin Ağa’nın 8 çocuğundan 2′si olan Arif Ağa ve Hasan Ağa’dan kaldığı belirtilen, Bodrum’a bağlı Mumcular beldesindeki milyon liralık mirastan paylarına düşeni almak isteyenler için bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Mumcular beldesindeki bir düğün salonunda düzenlenen toplantı öncesi, düğün salonunu önünde davul zurna çalındı, kurban kesildi.
Toplantıda konuşan Osmanlı tapularının güncellenmesiyle tanınan emlakçı Tuncer Rıfat Barın, davanın Voyvoda Hacı Hüseyin Ağa’nın 5′i erkek, 3′ü kız toplam 8 çocuğundan ikisini ilgilendiren bir miras davası olduğunu söyledi.
Barın, 600′e yakın kişiyi ilgilendiren miras için tapu kaydında düzeltim davası açıldığını anımsatarak, 1 yıldan fazla süren bu davanın sonuçlandığını, şimdi mirasçıların bir an önce kesinleştirilip haklarına düşen payın belirleneceğini kaydetti.
Dava kapsamında arazilerin emlak vergilerinin tamamen ödendiğini, 80′e yakın parselin tapu tescil için müracaatlarını yapacaklarını ifade eden Barın, şöyle dedi:
”Bu parsellerin dışında sülaleye ait 12 parsel daha bulunuyor. Bu parsellerle ilgili teknik bilgileri varisleri bildireceğiz. Bunlar, ortaklığın giderilmesi davası ile satılacak parseller değil, kimse kimsenin malını kurtarmaz. Bu nedenle içlerinden iki kişi seçilmesi, bu kişilere satış yetkisini verilmesi gerekiyor. Böylece tapular güncellenebilir ve normal yollardan satılır.”
Tuncay Barın, beldenin Güvercinlik köyündeki arazilerin bugünkü değerinin tahminen 1 milyon 200 bin lira civarında olduğunu kaydetti.
Mirasçılardan emekli öğretmen Hüseyin Ünlü, mülkler ile ilgili yeni tapuların ortaya çıktığını, tapularla ilgili varislere bilgi vermek için bir araya geldiklerini belirterek, Hacı Hüseyin Ağa’nın varislerinin 550 civarında olduğunu, ancak soy ağacı çıkarılırken bazı nüfus kütüklerindeki hatalardan dolayı sayının artma ihtimali bulunduğunu dile getirdi.
Bodrum’un Mumcular Beldesi Güvercinlik köyündeki mirasın paylaşılabilmesi için toplantıya katılanlar, seçecekleri iki kişiye satış yetkisi vermeyi kabul etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.