18 Kasım 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Behcet Saatçı Beşkaza Meydanında 4 bin kişiyle mesaj verdi
22 Ekim 2012 Pazartesi 13:57

Behcet Saatçı Beşkaza Meydanında 4 bin kişiyle mesaj verdi

Avrupa düzeyinde tasarlanan Beşkaza Meydanı, yenilenen Uğur Mumcu Parkı ve Atatürk Anıtı Fethiye Belediyesi tarafından hizmete açıldı. Görkemli açılışta Başkan Saatcı tarihi bir konuşma yaptı. Açılışa yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı dönemiyle Fethiye’de başlayan değişim ve gelişim rüzgarı, Beşkaza Meydanı ve Uğur Mumcu Parkı’nda esiyor. Fethiye Belediyesi Fen Lisesi ve 3. Etap Sahil Bandı gibi büyük projelerle birlikte yapımı tamamlanan Uğur Mumcu Parkı’nın yenilenmesi ve yeni kent meydanı, bugün belki de Akdeniz Bölgesi’ndeki en güzel belediye hizmeti olarak gün yüzüne çıktı.

 

Fethiye’nin en eski parklarından biri olan Uğur Mumcu Parkı, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın göreve gelmesinden sonra, bölgeye ilave yapılan Şehitler Abidesi ve sahil düzenlemeleri ile halkın kullanımına sunulmuştu. O dönemde parkta çocuk oyun grupları düzenlenmiş, yeşil alanlarda da peyzaj düzenlemesi yapılmıştı. Ancak, alınan tüm önlemlere rağmen parkın zamanla toplumun ahlâk ve kültürel yapısına aykırı görüntüler yaşanan bir yer haline gelmesi, halkın nefes alma mekânları olarak düzenlenen parkların kullanım alanlarının dışına çıkılması Fethiye Belediyesince değerlendirilerek, bölgede köklü bir yenilenmeyi zorunlu hale getirdi.

 

Fethiye’nin halk arasındaki bir diğer ismi olan “Beşkaza” adını alan kent meydanı, 7000 m²’lik bir alana sahip. İçinde Atatürk’ümüzün sadece Fethiye’ye özel tasarlanan anıtının da yer aldığı Beşkaza Meydanı, 10 bin kişiye hitap edebilecek şekilde tasarlandı. İçinde 7 adet zemin altı animasyonlu havuz bulunan yeni kent meydanında, ilçede yapılacak resmi törenler, konserler, açık hava gösterileri, sergiler gibi bir çok önemli etkinliklere ev sahipliği yapacak.

 

“Uğur Mumcu ismine yakışır park”

 

Araştırmacı Gazeteci kimliği ile Türk Milleti’nin yakından tanıdığı, fakat 24 Ocak 1993 tarihinde uğradığı hain suikastla toplumda derin izler bırakarak aramızdan ayrılan Uğur Mumcu adına yaptırılan park ise, yenilenerek adına ve ilçemize yakışır bir hale getirildi.

Çalışmaların hızla başladığı Beşkaza Meydanı, Uğur Mumcu Parkı düzenlemesi ve Atatürk Anıtı Projesi 1 yıllık kısa bir sürede tamamlandı. 10 bin kişilik meydan, Atatürk Anıtı, mebranlı gölgelikler, havuzlar, küçük meydanlar, ışıklı ve müzikli gösteri havuzları, bisiklet yolu, saat kulesi, çocuk oyun alanı, sanat sokağı, oturma alanları ve ışıklı yollar ile Beşkaza Meydanı ve Uğur Mumcu Parkı Fethiye’ye yeni bir tat katacak. Proje ile sökülen 46 ağacın yerine yüzlerce ağaç ve peyzaj düzenlemesi ile binlerce çiçek dikildiği gözlemlendi.

 

“Büyükşehir istemiyoruz”

 

Yaklaşık 4 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen açılışta dikkat çeken bir konu da vatandaşların pankartlar açması oldu. “Büyükşehir istemiyoruz”, “Başkanım bizi bırakma”, “Fethiye il olsun” başlıklarıyla vatandaşlar pankartlar açtı. Özellikle Muğla genelinde Büyükşehir’e oluşan tepki daha da büyürken, bunların arasına Fethiye de katılmış oldu. Muğla’nın en büyük ilçesi Fethiye’nin il olmasını isteyen vatandaşlar, büyükşehir’e karşı olduklarını belirttiler. Pankartlar açıldığı sırada açılışa katılan vatandaşlar alkış ile destek verdi. Aynı zamanda yoğun kalabalık “Başkanım bizi bırakma” şekline slogan attılar.

 

“Uğur Mumcu 15 mahalleye can verdi”

 

Gerçekleşen törende ilk olarak konuşmayı Fethiye Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Peyzaj Mimarı Ozan Özer yaptı. Parkın teknik bilgilerini katılımcılara anlatan Özer, “İnsanların park alanına geldiklerinde, her istediklerini bulabilecekleri, hem kentle iç içe hem de kentten izole, özel ve modern bir park alanı oluşturma hedefiyle yola çıktık. Böylelikle; Müzikle dans eden havuz sistemi, Saat kulesi, Çocuk oyun alanı, Sanat sokağı, Kent Meydanı ve Atatürk anıtından oluşan bugünkü parkımız ortaya çıktı. Park alanımız 26,626 m2 olmakla beraber, alan içersinde 10.000 kişi kapasiteli 7000 m2 lik Beşkaza Meydanı, Atatürk anıtı, 12000 m2 lik Uğur Mumcu parkı ve otoparktan oluşmaktadır. Parkımızın konseptini saflık ve zerafeti temsil eden beyaz renk ile oluşturduk. Binalarından en ufak taşına kadar beyaz yoğunluklu bir uygulama yaptık. Park alanında ağaçlarda 15′i parkta kalırken, söküldüğünde tekrar dikilemeyen ve çok yaşlı ağaçlar kesildi, geri kalan 700 ağaç, ağacık ve çalı korunarak kent genelindeki 15 mahallemizdeki park alanlarına korunarak nakledildi. Sözün özü Uğur Mumcu 15 Mahallemize can verdi. Bunların yerlerine 354′ü ağaç olmak üzere toplamda 3245 adet bitki dikimi yapıldı. Şimdilik bitkilerin küçük olmasından dolayı bitki yoğunluğu belki az gibi görünüyor ama birkaç yıl içinde yemyeşil bir Uğur Mumcu bizleri bekliyor olacak. Müzikli havuzun hemen yanında Fethiye’ ye yoğunlukla gelen 3 yabancı ülkenin ve ülkemizin saatini gösteren, her kentin vazgeçilmezi havuzlu bir saat kulesi yer almaktadır. İstenildiğinde 1910 kişinin rahatlıkla oturacağı 100 adet bank,32 adet arkadlı ve 936 m yay oturma alanlarından oluşan birimler mevcuttur”

 

“Şehitler ile Gaziler ve aileleri unutulmadı”

 

“Park alanının girişinde herkesin bir gün ihtiyaç duyacağı ve bizim sosyal sorumluluğumuz olan Kızılay Kan Merkezi, bunun yanında engelli vatandaşlarımızın da rahatlıkla kullanabilecekleri tuvalet binası ve bunun içinde bebek bakım odası yer almaktadır. Şehit ve Gaziler derneğimize, hiç yanından ayrılmak istemedikleri şehitler anıtının yanında yerlerini ayırdık. Ve güzel bir bina inşa ettik. Tüm parkımız 24 saat mobese kameralarıyla izlenmekte ayrıca gece ve gündüz güvenlik elemanlarıyla kontrol edilmektedir” şeklinde konuştu.

 

“Fethiye’yi bölmeye düşünenlere inat; Beşkaza Meydanı”

 

Özer’in ardından Kent Konseyi Başkanı Mustafa Şıkman, Başkan Saatcı’ya 4 şekilde teşekkür etti. Şıkman yaptığı konuşmada, “Bu proje başından sonuna sivil toplum örgütleriyle iç içe çalışılarak yapıldı. İlk önce sivil toplum örgütlerine verdiği önemden dolayı Saatcı’ya teşekkür ediyorum. Burası tamamen Fethiyelilerin eseri oldu. Fethiye’deki sanatçılara, sanat severlere bir özgür düşünce, ortaya bir eser koyma fikrini aşıladı. Sanata ve gelişmeye verdiği katkılardan dolayı Başkan’a teşekkür ediyoruz. Bundan önceki tören alanımız çok dardı. Törenlerde öğrencileri almıyordu. Belki şu sıralarda Atatürk’e karşı bir yıpratma kampanyası var. Başkan onlara inat bu meydanı yaptı. Atatürk’e layık bir meydan yaptı. Ve sonuncu maddem, küçük belediyelerin kapatıldığı bir dönem yaşıyoruz. Sadece politik düşüncelerle menfaatler için ortadan beldeler köyler kaldırılıyor. Büyükşehir tamam İstanbul’da olabilir ama Muğla’da ne alakası var. Bununla beraber Fethiye ilçesini bir pasta dilimi gibi kestiler. Fethiye ilçesi bir bütündür. Seki’den Üzümlü’ye, Göcek’ten Ölüdeniz’e kadar bir bütündür. Bunlara inat ismini “Beşkaza” Meydanı yaptı. Bütün hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

 

“1999′da düğmeye basanlar…”

 

“Fethiye seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla kürsüye çıkan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, birbirinden önemli mesajlar verdi. “Biz sizlerle gurur duyuyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Saatcı, “Meydanlar bizim bugün ki gibi buluşma yerleridir. Toplanma, dertleşme, eğlenme, düğün yapma, tören yapma yeridir. Velhasıl, meydanlar bir şehrin olmazsa olmazıdır. Fethiye’nin bir Salıpazarı vardı. Sosyal etkinliklerimizi orada yapıyorduk. Fethiye evinin önünde küçük meydan oluşturmuştuk. Zaman zaman otopark olan Atatürk meydanımızın bölgesini de boşaltarak kullanıyorduk. Kentlerin kimliği, içinde bulundurdukları meydanlar ile özdeşleşir. Bir kentte ne kadar fazla meydan varsa ve güzelse o şehirde yaşam kalitesi bir o kadar yüksektir. Öyle olunca arkadaşlarımız ile kolları sıvadık. Uğur Mumcu parkına bir yenileme ve kent meydanı yapalım dedik. Fethiye kimsenin desteği olmadan yoluna devam ediyor. Bu meydan bunun bir sonucudur. 1 yıl gibi kısa bir sürede bu muazzam eser ortaya çıktı. Dispanser caddesini yaparken Fethiye’de değişimi anlatırken, bizlere inanmayan oldu. 1.5 yıl önce Dispanseri açtık, şimdi de burayı açıyoruz. Bunlar kent olmanın olgularıdır. Fethiye değişim ve gelişim rüzgarını arkasına alarak, hepimizin yaşamaktan keyif aldığı bir mekana dönüyor. Bu ilerlemeyi sağlayan ve 1999 yılında düğmeye basarak motoru çalıştıran Saygıdeğer Fethiyelilere teşekkür ediyorum”

 

“Kızılay Kan Merkezi hizmette”

 

“Bu meydan ve düzenlemede bazı ihtiyaçlarımızı da tamamladık. Allah ihtiyaç duyurmasın ama bize hizmet edecek Kızılay Kan Merkezini halkımızla buluşturduk. Hastalarımıza hızlı bir şekilde kan ulaşması açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunun için Kızılay İl Müdürlüğü yetkililerine de teşekkür ediyoruz”

 

“Dalton kardeşlere mesaj verdi”

 

“Bizler sadece yapmış olduğumuz yeniliklerle ilçemize görsel güzellik katmıyoruz. Her ne kadar Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ni yapıyor olmamdan dolayı bazı dalton kardeşler, adımı esnaf düşmanı olarak çıkarsalar da, biz esnafla etle tırnak gibiyiz. Bunun örneğini şimdi sizlerle paylaşacağım. Pazar yeri neydi ne oldu? Pazaryeri Fethiye’nin kumkapısı olacak dediğimizde bizlere gülenler şimdi değişimi gördükten sonra bize bir şey diyemez oldular. Dispanser Sokak neydi? Ne oldu. Aynı şekilde garaj esnafı. Köprübaşının durumu meydanda… 1. ve 2. Etap Sahil Bandı düzenlemesinde yaptıklarımız meydanda…Böyle esnaf düşmanlığı oluyorsa, eyvallah bende esnaf düşmanıyım. Şimdi ise, bu meydana bakan tüm konutlar ve dükkanların değeri arttı. Fethiye’de herkesin karnı doyarsa, herkezin yüzü gülerse bütün hepimizin güleceğini düşünüyoruz”

 

“Büyükşehir ile ilgili olarak yasanın 2 oylaması meclisten geçti. Yani kemer artık ilçe oldu. Kemer’in ilçe olmasından en ufak bir şüphem yok. İlçe olması hayırlı ve uğurlu olsun. Ancak biz Beşkazalıyız. Beşkazalılık demek, bir duruş demektir. Beşkazalılık demek bir ruh demektir. Beşkazalılık demek sırtını dağa dayayıp efelenmek demektir. Bizi ikiye bölmeyi kabul edemiyoruz. Kemer’de bir benzin istasyonuna uğradım. Çarıklı Erkan eğitimliden bin kat daha nabız tutar. Oradaki arkadaşla sohbet ettim. Bana dedi ki, ‘Fethiye il olmadıktan sonra Kemer ilçe olmuş ben ne yapayım’ dedi. Yani ‘Ben hergün Muğla’ya gidip geleceksem ne anlamı var’ dedi” şeklinde konuştu.

 

“Muğla’nın alt yapı desteğine ihtiyacımız yok”

 

Başkan Saatcı geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Muğla Büyükşehir olunca Fethiye’nin alt yapısıyla uğraşacak” sözlerine de değindi. 4 yıldır bekletilen ve yapılmayan projelerin ilçenin önüne taş koyulduğunu dikkat çeken Saatcı, önemli değerlendirmelerde bulundu. Başkan Saatcı, “Ben buradan da bir mesaj vermek istiyorum. Ulusal kanallarda herkes duydu. Fethiye’nin Allah’a Şükür, Muğla Büyükşehir Belediyesinin vereceği alt yapı hizmetine ihtiyacı yok. 1999 yılından itibaren arıtma, yağmur suyu, toplama kanalları ile devam eden projelerimiz ile alt yapı desteğine ihtiyacımız yoktur. Ama Ankara yapacaksa Derelerin ıslahı, Körfezin temizlenmesi, izni bekletilen 350 kapasiteli yat yanaşma yeri, Kruvaziyer İskele’yi yaparlarsa başımızın üzerinde taşırız. 4 yıldır Fethiyeliler bunları bekliyor. 4 yıldır bunların benim ilçeme getirisini kimse bir kenara atamaz. 4 yıldır bizi bekletenleri, burada buluştuğumuz gibi hesap sormasını da Allah’a Şükür biliriz”

 

“Kimse itibarsızlaştırma kampanyasına niyet etmesin”

 

Burada toplanmamızın ve adımızın Ayşe, Fatma, Hasan Hüseyin olmamızın bir bayrak altında yaşamamızın bir tek nedeni var. Biraz sonra bayrağımızın altında çıkacak olan heykelini yaptığımız her şeyimizi borçlu olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları… Hiç kimse itibarsızlaşma kampanyasına niyet bile etmesin. Öyle bir şey düşünmesin bile… Fethiye toplumsal hoşgörünün tavan yaptığı, ilçelerden bir tanesidir. Burası mutlu ve hoşgörülü insanların şehridir. Burada birliktelik Fethiyeliliktir. Atatürk’ümüzün ve silah arkadaşları arkasında şehitler abidesine isimleri yazılı olanlar ise bu ülkeyi parçalatmamak ve böldürmemek için canlarını feda ettiler. Arka arkaya sırt sırta bakıyorlar. Ruhları şad olsun. İnanıyorum ki, onlar içinde özel bir gün… Bu meydanın yapımında katkıda bulunan tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum”

 

“Yaptığımız işte Meydan’da…”

 

“Bizim Fethiye’de gerçekleştiremediğimiz iki olay var. Yaya aksanı olan bölgelerde motorların gitmesi, esnaf kardeşlerimizin tüm malzemesini kaldırıma çıkarma alışkanlığı bunlardan sınıfta kaldık. Ancak burası için özel bir şey söyleyeceğim. Burası 24 saat kamera sisteminde gözetiliyor. 4 silahlı güvenlik var. Bu Uğur Mumcu Parkının daha önceki halini biliyordunuz. Burada her şey serbest. Aleni yerde içki içmek hariç, kabuklu çekirdek yiyip yere atmak, şarap şişesini kırmak, motorla buradan süratle geçmek ve her türlü pazarlık bu meydanda yasak. Pazarlığın altını herkes doldursun. Velhasıl, sizlere hizmetkarlık yapmaktan büyük keyif aldığım Saygıdeğer Fethiyeliler, kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın. Biz işimize bakarız. Yaptığımız işte Meydanda…” şeklinde konuştu.

 

Başkan Saatcı’nın konuşmasının ardından Türk Bayrağı ile sarılı Mustafa Kemal Atatürk heykeli açıldı. Açılışa katılan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Kocabıyık, Fethiye Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, Hayırsever iş adamı Yusuf İzzet Gökçe, Başkan Saatcı ile birlikte açılışı gerçekleştirdi. Açılış sonrası, Fethiye’de yapılan Atatürk Anıtının bir başka örneğinin yapılamayacağını anlatan kalıp kırma töreni de gerçekleşti. Görkemli açılış ile birlikte yaklaşık 4 bin vatandaş parkı gezdi. Açılış sonrası halk sanatçısı Mustafa Selçukoğlu konser verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.