18 Kasım 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Acar’a yargı yolu
03 Aralık 2012 Pazartesi 01:15

Ali Acar’a yargı yolu

Yankı Gaztesinde bu gün Ahmet Y. Altınöz imzalı yayınlanan habere göre, Marmaris Belediye Başkanı Muhammet Ali Acar hakkında “İcbar Suretiyle İrtikâp” suçu işlediği iddiası ile kamu davası açılmasına karar verildi.

Haberde ayrıca şu ifadelere yer verildi;

“Yankı Gazetesinin 26 Mart 2009 tarihli sayısında  yer alan ve Arena Bar işletmesinin sahibi Kâmil Issı’nın İçişleri Bakanlığı müfettişlerine verdiği ifadelerde,  işyeri açma ruhsatı alabilmesi için Marmaris Belediye Başkanı M. Ali Acar tarafından 150.000 TL. bedelli bir vidanjör alması için icbar edilen ve daha sonra 80.000 TL değerindeki çöp arabası alınması hususunda anlaşmaya varılan işlem için M. Ali Acar’a çek verilmesi ile ilgili haberi ihbar kabul eden Marmaris Cumhuriyet Savcılığının açtığı soruşturma takipsizlik kararı ile son bulmuştu. Bunun üzerine Kâmil Issı’nın Aydın’daki yüksek mahkemeye sunduğu itiraz dilekçesini inceleyen Aydın 2. Ceza Mahkemesi, tanıklar Murat M. Kahveci ve Aysel Çelik’in beyanlarını değerlendirerek şüpheli M. Ali Acar hakkında “İcbar Suretiyle İrtikâp” suçundan kamu davası açmak için yeterli şüphe oluştuğu gerekçesiyle dava açılmasına karar verdi. Bunun üzerine Marmaris Cumhuriyet Savcılığı, gereken fezlekeyi düzenleyerek Muğla Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Muğla Cumhuriyet Savcılığı da şüpheli Ali Acar hakkında Muğla Ağır Ceza mahkemesinde dava açtı.

Eylül 2012 tarihinde yapılan ilk duruşmada taraflardan Kâmil Issı’nın sağlık nedenleriyle hazır bulunamaması üzerine ikinci duruşmanın 17 Aralık 2012 tarihinde yapılacağı bildirildi. Kâmil Issı’nın bu soruşturmaya ek olarak Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a ruhsat alabilmek amacıyla yaptığı ödemelerin Marmaris Belediyesi hesaplarına intikal ettirmediği gerekçesiyle; “zimmet ve görevi kötüye kullanmak” suçlaması ile de yargılanması istemi de bu duruşmada karara bağlanacağı bekleniyor.

Muğla Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Savcılığının açtığı davayı sabit görürse Türk Ceza Kanunu’nun 250/1 ve 53.üncü maddelerine göre Marmaris Belediye Başkanı M. Ali Acar’a ceza verebilecek.

Bu maddelere göre verilecek cezanın sınırları;  Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,  Seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan, Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan, Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,  Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten ibaret oluyor. “

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.