22 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ali Acar adaylığını erken açıkladı
29 Ekim 2012 Pazartesi 16:23

Ali Acar adaylığını erken açıkladı

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Öğretmenevi’ndeki Bayramlaşma töreninde oldukça iddialı ve hatta gerçekleşmesi mucizelere bağlı bir laf etti.

Önümüzdeki seçimlerde yüzde 75 oy almazsa başkanlığı bırakacakmış. Acar, bu şekilde olmasa da daha önce de iddialı sözler etmişti. Hatta en fazla iki dönem belediye başkanlığı yapacaktı. İkinci dönem bitmek üzere ama, Acar şimdiden adaylığını ve oy oranını ilan etti.

Acar’ın yüzde 75 ile ilgili sözlerini farklı şekillerde yorumlayabiliriz.

Acar bu iddiayı ortaya atmakla hem kendini aday ilan etmiş, hem de olası adayların önünü kesmeye çalışmıştır. Adaylık konusunda son sözü CHP Genel Merkezi söyleyeceğine göre Ali Acar, kime ve neye güvenerek bu sözleri söylemiştir?

Acar’ın bu sözleri, “CHP Ali Acar’ın partisi. Tek adamla yönetiliyor” iddialarının da kısmen doğru olduğunu göstermez mi?

CHP’nin İl Başkanı, İlçe Başkanı nerededir? Ne zaman Acar’ı aday ilan etmişlerdir? Bu sözler aynı zamanda parti örgütünü yok saymak değil midir? Kaldı ki, adaylığı düşünen başka isimler varsa, Acar’ın demokratik olmayan bu tutumuyla geri çekilip partiden desteklerini çekmezler mi? Yani partiden kopmalara, ayrılıklara neden olmaz mı bu açıklamalar?

 

Yüzde 75 oy oranı iddiası, aslında sadece iddia olarak kalır. Acar seçimden sonra bu sözü unutur ve koltuğa da oturur. Türkiye’de sözünün arkasında duran politikacıya pek rastlanmamıştır. Peki Acar nereden alacak yüzde 75’i?

Galiba referandumda “hayır” diyenlere güveniyor. Fakat yanılıyor. Referanduma “hayır” diyenlerin hepsi CHP’li değildi. Ali Acar’cı da değildi. Acar’ın ölçüsü son seçimlerde aldığı yüzde 49’luk oy olmalıydı. İlk seçildiği 2004’te yüzde 56 ile seçilen Acar, rakipleri oylarını artırırken, 56’dan 49’a düşmüştür. 2009’dan bu yana kendisine yüzde 26 oy getirecek hangi icraatına güvenmektedir? Bir tek Gençlik Meydanı yüzde 26 oy kazandırmaz. Olsa olsa 49 belki korur ki, sandıklar açılmadan garantisi yoktur.

AKP’den Acar’a bir tek oy gitmeyeceğine göre, gözler başta MHP olmak üzere diğer partilere çevrilebilir. ANAP ve DP tarih olduğuna göre, tek MHP kalıyor. Ama MHP’nin şimdiki ilçe yönetimi, Acar’la kol kola gezen eski yönetime hiç benzemiyor. Acar’ı eleştiriyor, AKP’yi eleştiriyor. Yerel seçimlere iddialı girmenin hesaplarını yapıyor. Bu durumda MHP’yi de çıkardık, ne kaldı geriye? Nereden gelecek bu 49’un üzerine 26 da 75’e ulaşılacak. Bu sorunun cevabını Ali Acar kendisi biliyorsa, ilk fırsatta Gökmen Ulu’nun programına çıkıp kamuoyuna mantıklı bir açıklama yapabilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.