18 Kasım 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKUT Marmaris Ekibi’nden deprem eğitim semineri
26 Kasım 2012 Pazartesi 21:03

AKUT Marmaris Ekibi’nden deprem eğitim semineri

Araka Kurtarma Derneği AKUT Marmaris Ekibi Seminer Birimi tarafından, dağcılık kulübü üyelerine deprem bilinçlendirme eğitim semineri verildi.

Uzunyalı’daki bir restoranda düzenlenen ve Zirve Dağcılık Kulübü Marmaris Şubesi üyelerinin katıldığı seminerde, AKUT Marmaris ekibi gönüllülerinden Kayahan Tören, deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiği konularında bilgi aktardı.

Vatandaşların, yaşadıkları binaların inşaat standartlarına uygun yapılıp yapılmadığını kontrol etmesi gerektiğini belirten Tören, ailelerin deprem planı hazırlaması gerektiğini söyledi.

Tören, deprem sırasında kanepe gibi çökmeye dayanıklı eşyaların yanına cenin pozisyonunda yatılarak, o eşyanın bir elle tutulması gerektiğini anlattı. Tören, deprem çantası hazırlanarak evden çıkarken göze çarpacak bir yere konulması önerisine bulundu.

Seminerde AKUT hakkında bilgi veren Tören, derneklerinin şu ana kadar yurt için ve yurt dışında bin 91 operasyon yaptığını, bin 448 kişiyi kurtardığını kaydetti.

AKUT’un Türkiye genelinde 31 operasyon ekibinin bulunduğunu anlatan Tören, bu ekiplerden üçünün Muğla’nın Marmaris, Bodrum ve Fethiye ilçelerinde olduğunu dile getirdi.

Seminer birimi olarak özellikle deprem konusunda eğitim çalışmaları yürüttüklerini belirten Tören, şu ana kadar 2 bin 900 öğrenciye eğitim verdiklerini bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.